De ophok- en afschermplicht voor pluimvee wordt ook in de Gelderse Vallei opgeheven. Er geldt vanaf donderdag 11 juni geen landelijke ophok- of afschermplicht meer. Wel is er nog een ophok- en afschermplicht van kracht in de beperkingszone rondom de uitbraken in Biddinghuizen en Marrum. Staatssecretaris Erkens van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur heeft dit besloten op basis van een nieuwe beoordeling van de deskundigengroep Dierziekten, die de kans op besmetting van een pluimveebedrijf momenteel inschat als ‘laag tot matig’.
Het aantal met vogelgriep besmette wilde vogels is de afgelopen tijd gedaald en zijn er minder pluimveebedrijven besmet geraakt, zowel in Nederland als in andere Europese landen. De deskundigengroep Dierziekten heeft in haar laatste risicobeoordeling het risico op vogelgriep ingeschat als ‘laag tot matig’. Incidentele besmettingen, zoals deze van 14 mei in Biddinghuizen en 23 mei in Marrum, passen in het beeld waarbij het virus op laag niveau aanwezig is in de natuur.
Sinds 16 oktober vorig jaar gold er een landelijk tentoonstellingsverbod voor hoenderachtigen, watervogels en loopvogels. Staatssecretaris Erkens heeft besloten deze tentoonstellingen onder strikte voorwaarden weer toe te staan. Een voorwaarde is dat er niet meer dan 30 houders mogen deelnemen aan een tentoonstelling. Ook moeten de dieren na terugkomst van een evenement minstens 7 dagen op hun plaats van herkomst blijven. Watervogels mogen niet tegelijk met andere risicovogels aanwezig zijn en vogels afkomstig uit het beperkingsgebied rondom Biddinghuizen mogen niet deelnemen aan tentoonstellingen.
Het vogelgriepvirus is nog steeds aanwezig bij wilde vogels. Het ministerie blijft de situatie daarom nauwlettend in de gaten houden en werkt met de sector aan een landelijke vaccinatieplicht voor legkippen. Pluimveehouders en houders van andere vogelsoorten moeten alert blijven en zich goed houden aan de veiligheids- en hygiënemaatregelen. Mogelijke verdenkingen moeten zij zo snel mogelijk melden bij het Landelijk meldpunt dierziekten. Als de situatie verandert, kan dit aanleiding zijn om opnieuw maatregelen in te stellen. (Rijksoverheid.nl / AgriHolland)







